Societatea fizicienilor din Moldova

Societatea fizicienilor din Moldova



MIERCURI – 19 OCTOMBRIE

MIERCURI – 19 OCTOMBRIE

 

Orele

Sala mare CC

Moderatori

8.30 – 9.00

Înregistrarea participanţilor

 

 

9.00 – 9.20

Deschiderea Conferinţei

 

 

9.20 – 10.50

Sesiune plenară

 

V.Canţer

P.Gaugaş

I.Tighineanu

 

A.Simaşchevici

A.Casian

 

10.50 -11.10

Pauză la cafea

 

 

11.10 -13.10

S.Moscalenco,

L.Culiuc

M.Bologa

E.Badinter

 

T.Şişianu

I.Jeru

13.10-14.00

Pauză la masă

 

 

 

14.00-15.00

 

Sesiune Poster

Moderatori: V.Ursachi, T.Munteanu, C.Moraru

 

 

 

Sesiune Poster

Moderatori: V.Ursachi, T.Munteanu, C.Moraru

 

 

                      

 

 

15.00-16.35

Secţia 1.

Fizica Stării Condensate

 

Prezentări orale

Moderatori:

             L. Culiuc

             V.Bivol

 

Secţia 5.

Ingineria Fizică şi Echipamente Tehnice

Prezentări orale

Moderatori:

             M. Bologa,

    E. Pasincovschii

16.35-17.00

Pauză la cafea

 

Pauză la cafea

 

17.00-18.25

Secţia 1.

Fizica stării condensate (continuare)

Moderatori:

             L.Culiuc,

             V.Bivol

           

 

Secţia 9.

Geofizica, Fizica Atmosferei şi Protecţia Mediului

Prezentări orale

Moderatori:

             V.Alcaz,

              A.Aculinin

18.25

Masă rotundă

Calitatea procesului educaţional preuniversitar de fizică prin prizma reformei învăţămîntului.

 

 

 

 

 

JOI, 20 OCTOMBRIE

 

Orele

Sala mare CC

Moderatori

 

9.00 – 11.00

 

Sesiune plenară

 

A.Simaşchevici

V.Moscalenco

T.Şişianu

A.Casian

 

 

 

D.Ghiţu

V.Canţer

11.00-11.30

Pauză la cafea

 

 

11.30 -13.30

D.Ghiţu

I.Jeru

M.Iovu

G.Korotcenkov

 

 

S.Moscalenco

 M.Bologa

 

13.30-14.30

Pauză la masă

 

 

 

Orele

 

Sala mare CC

 

c. 230 IFA

 

 

14.30-16.15

Secţia 2.

Problemele Fizicii Teoretice

Prezentări orale

Moderatori:

             S.Moscalenco

             M.Vladimir

Secţia 3.

Fizică şi Ingineria Materialelor

Prezentări orale

Moderatori:

             D.Grabco

             V.Ursachi

            

 

16.15-16.30

Pauză la cafea

 

Pauză la cafea

 

16.30-17.30

Secţia 4.

Fizica şi Tehnologii Moderne

Prezentări orale

Moderatori: G.Korotcenkov, M.Iovu

 

Secţia 6

Tehnologii Fizice în Energetică

           

 

Secţia 10.

Metode şi Echipamente Fizice în Medicină şi Biologie

Prezentări orale

Moderatori: D.Ghiţu, I.Diaconu                 

Secţia 7

Fizica  computatională şi Informatica

 Secţia 8

Fizica si Învatamântul

17.30-18.00

Masă rotundă

 

 

18.00

Închiderea Conferinţei

 

 

 

 


Update 10 oct 2005 Copyright Societatea fizicienilor din Moldova, LISES